راهنمای استفاده از پایگاههای سیویلیکا

سیویلیکا، ناشر تخصصی مقالات علمی کشور

ابزار کاربر

ابزار سایت


پژوهشگران:جستجوی_مقالات

جستجوی مقالات

به منظور دسترسی به مقاله مورد نظر می توانید از امکانات متعدد جستجو، و یا مرور لیست کنفرانسها و مقالات و یا استفاده از سیستم پیشنهاد مقالات استفاده نمایید. پایگاه سیویلیکا (www.CIVILICA.com) ارائه کننده مقالات کنفرانسهای داخلی است.

امکان جستجوی ساده

باکس جستجوی ساده در صفحه اول سیویلیکا

بخش جستجوي ساده در صفحه اول سایت، فقط شامل يك فيلد است كه عبارت مورد نظر خود را مي‌توانيد در آن وارد كرده و كليد جستجو را فشار دهيد. در صفحه نتایج، مقالاتی نمایش داده می شود که كلمه يا كلمات وارد شده در بخشی از عنوان مقاله، کلمات کلیدی و یا خلاصه مقاله وجود داشته باشد. این بخش معمولا برای کاربران تخصصی پیشنهاد نمی شود چرا که ممکن است نتایج بسیار زیادی را نمایش دهد. اگر به دنبال مقالات انگلیسی ارائه شده در کنفرانسهای داخلی هستید، مي‌توانيد به زبان انگلیسی كلمه مورد نظرتان را وارد نمایید.

جستجوی پیشرفته

با مراجعه به صفحه جستجو در مقالات صفحه ای مانند تصویر زیر نمایش داده می شود. برای جستجوهای تخصصی پیشنهاد می شود که از این بخش استفاده نمایید. در فرم زیر می توانید به صورت جداگانه یا همزمان داخل عنوان، کلمات کلیدی، نویسندگان و یا چکیده مقاله جستجو را انجام داده و نتایج را مشاهده نمایید.

در فرم فوق، اگر گزینه «عین عبارت» را انتخاب نکرده باشید، نتایج شامل کلیه عبارات ترکیبی با واژه وارد شده نمایش داده می شود. برای مثال اگر كلمه «تونل» را وارد كنيد نتايج شامل مقالاتی است که تمام تركيبات كلمه تونل از جمله «تونل»، «تونلها»، «تونلي» و … در آنها وجوددارد. به منظور دست يابي به نتيجه اي كه فقط شامل عين عبارت وارد شده است، گزينه «عين عبارت» را بايد فعال كنيد.

جستجوی موضوعی

در صفحه جستجوی مقالات، قسمتی وجود دارد که کلیک بر روی آن، یک لیست موضوعی از مقالات نمایش داده می شود. پایگاه سیویلیکا از تقسیم بندی علوم در سه سطح استفاده می نماید که در این فرم، دو سطح آن نمایش داده می شود. سطح اول، تقسیم بندی علوم در 4 دسته اصلی (علوم سلامت، علوم زیستی، علوم فیزیکی و مهندسی، و علوم اجتماعی) است و سطح دوم، تقسیم بندی های زیر مجموعه آنها. اگر جستجوی اولیه، تعداد نتایج بسیار زیادی را نمایش می دهد، می توانید موضوع را نیز انتخاب نمایید تا نتایج محدودتر شود. برای ترکیب چند موضوع، می توانید کلید کنترل را نگه داشته و روی موضوعات مورد نظر کلیک کنید تا چند موضوع به صورت همزمان انتخاب شود. با انتخاب هر سطح، مقالات طبقه بندی شده در کلیه سطوح زیر مجموعه نیز نمایش داده می شود.


صفحه نتايج

پس از جستجوی مورد نظر، در صفحه نتایج، لیست مقالاتی که با شرایط جستجوی وارد شده همخوانی داشته باشد، نمایش داده می شود و می توانید با کلیک بر روی هر عنوان مقاله، مشخصات کامل آن را مشاهده نمایید. در صفحه نتایج یکسری کنترلهایی برای تنظیم تعداد نتایج در هر صفحه، جابجایی بین صفحات نتایج و اطلاعات نمایش داده شده، در اختیار شما قرار دارد. در صفحه نتایج اطلاعات اولیه هر مقاله نمایش داده می شود.

جستجو در لیست کنفرانسها

در صورتی که به دنبال مجموعه مقالات کنفرانس خاصی می گردید، می توانید از امکان جستجوی ارائه شده در صفحه لیست کنفرانسها استفاده نمایید. در این حالت پیشنهاد میکنیم که فقط یک واژه اصلی از کنفرانس مورد نظر را وارد نمایید. برای مثال در صورتی که به دنبال مقالات مهندسی مکانیک هستید، می توانید به سادگی واژه مکانیک را در این بخش جستجو نمایید.

سیستم هوشمند پیشنهاد مقالات مرتبط

برای اولین بار سیستم پیشنهاد مقاله مرتبط بر اساس دانش جمعی در سایت سیویلیکا راه اندازی شده است. این سیستم بر اساس پردازش لحظه ای بیش از چندصدهزار رکورد مراجعه متخصصان و دانش پژوهان به مقالات عمل میکند و می تواند با دقت قابل قبولی مقالات مرتبط با یک موضوع را برای خواننده پیشنهاد دهد.
در صفحه نمایش خلاصه مقاله، دو بلوک در سمت چپ مشاهده میکنید که یکی از آنها مقالات پیشنهادی مرتبط است که بر اساس الگوریتم هوشمند استخراج شده اند، و دیگری مقالات مرتبط جدید است که عموما برای مقالاتی نشان داده خواهد شد که اخیرا بر روی سایت گذاشته شده اند و هنوز دریافتی نداشته اند.
تفاوت این سیستم با سایر روشهای متداول در این است که الگوریتم های کنونی معمولا بر اساس کلیدواژه های انتخاب شده برای هر مقاله توسط یک فرد (که غالبا نویسنده مقاله است) مقالات مرتبط را جستجو میکنند. ولی این الگوریتم به صورت هوشمند، تعداد دفعات مطالعه هر مقاله را مورد تحلیل قرار داده و سایر مقالاتی که مراجعان به یک مقاله خاص مورد مطالعه قرار داده اند را رتبه بندی نموده و بر اساس آن مقالاتی را به خواننده پیشنهاد میدهد که درواقع منتخب سایر پژوهشگران است. در این روش عصاره ای از دانش جمعی متخصصان که مقالات خاصی در یک حوزه را برای مطالعه انتخاب نموده اند در اختیار هر کاربر قرار میگیرد تا انتخاب بهتری انجام دهد.
با توجه به اینکه کاربران این مجموعه متخصصان و دانش پژوهان کشور هستند که هر کدام در یک موضوع خاصی تخصص دارند، لذا هر متخصص در حوزه فعالیت خود مقالات مناسب را انتخاب و مطالعه می نماید که با جمع بندی نظرات متخصصان در انتخاب مقالات برای مطالعه امکان استخراج مقالات مشابه که از نظر سایر متخصصان معتبر هستند، وجود دارد. بدین ترتیب به صورت غیرمستقیم سیستم از ارجاعات انجام شده به مقالات آموزش می بیند و در نتیجه هر کاربر به صورت غیر مستقیم نظر متخصصان را در قالب پیشنهاد مقاله دریافت میکند.