راهنمای استفاده از پایگاههای سیویلیکا

سیویلیکا، ناشر تخصصی مقالات علمی کشور

ابزار کاربر

ابزار سایت


پژوهشگران:راهنمای_کاربران_دانشگاهی

راهنمای کاربران دانشگاهی

در صورتیکه محل تحصیل یا اشتغال شما، در حال حاضر عضو سیویلیکا می باشد، می توانید به رایگان از مقالات استفاده نمایید. هر مرکز بر اساس سیاست پژوهشی خود، روشهای مختلف دسترسی را به کاربران خود ارائه می نماید.

روشهای دسترسی عبارتند از:

برای مشاهده لیست مراکزی که دسترسی رایگان به مقالات را برای کاربران خود فراهم نموده اند، و نحوه دسترسی آنها، به صفحه علم سنجی در پایگاه سیویلیکا مراجعه نموده و بر روی دانشگاه مورد نظر بروید. در صفحه هر دانشگاه اگر دسترسی فراهم شده باشد، به صورت مشخص نوع دسترسی درج می شود. https://civilica.com/scientometrics/

دسترسی بر اساس IP

پس از درخواست هر مقاله و درج آدرس ایمیل خود، بلافاصله به ایمیل خود مراجعه نموده و اقدام به دریافت فایل نمایید. توجه شود که داونلود فایل باید از IP همان مرکز صورت پذیرد در غیر این صورت پیغام خطا دریافت می شود.

در صورتی که مرکز شما عضو IP سیویلیکا باشد، با ورود به سیویلیکا (www.CIVILICA.com) به صورت خودکار نام مرکز (عنوان کتابخانه یا موسسه) در بالای صفحات درج می شود. در این حالت با مراجعه به صفحه نمایش خلاصه مقاله، علاوه بر بخش خرید، بلوکی با عنوان “دريافت اصل/فایل مقاله (ویژه اعضا)” برای شما نمایش داده می شود که با درج آدرس ایمیل مجاز، ایمیلی حاوی لینک دریافت اصل مقاله به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

برای مشاهده نحوه عضویت مرکز خود و شرایط دسترسی به صفحه علم سنجی مراجعه نموده و صفحه هر دانشگاه را مشاهده نمایید: https://civilica.com/scientometrics/

موارد مهم:

  • ممکن است ایمیل ارسال شده به فولدر Bulk یا Spam صندوق پستی شما منتقل شده باشد. در این حالت ابتدا ایمیل را به Inbox منتقل نموده و سپس لینک مقاله را باز نمایید.
  • مراکز مختلف شرایط دسترسی خاصی را از نظر تعداد مقالات و نیز آدرسهای ایمیل مجاز دریافت کننده مقاله اعمال می نمایند. این محدودیتها معمولا در باکس جداگانه ای زیر خلاصه مقاله نمایش داده می شود و شامل تعداد مجاز دریافت مقاله و آدرسهای ایمیل مجاز می باشد. برای مثال ممکن است یک مرکز دانشگاهی دریافت مقالات را فقط به آدرس ایمیل دانشگاهی کاربران محدود نموده باشد و سایر ایمیلها مانند یاهو و … مجاز به دریافت مقالات نباشند.
  • قسمت خرید مقاله برای مواردی است که کاربر بنا به دلایلی نیاز به دریافت مقالات بیشتری نسبت به سقف مجاز تعریف شده داشته باشد.
  • استفاده از عضویت IP زمانی امکانپذیر است که از IP های مرکز وارد سایت سیویلیکا شده باشید لذا یا باید از محل دانشگاه/سازمان وارد سیویلیکا شوید و یا اینکه از طریق کانالهای ارتباطی که مرکز در اختیار شما قرار داده (مانند اتصال VPN به سرور دانشگاه) استفاده نمایید تا به عنوان کاربر مجاز آن مرکز شناخته شوید.
  • در درج آدرس ایمیل نهایت دقت را داشته باشید، چرا که لینک دریافت مقاله به آدرس ایمیل شما ارسال می شود و در صورت درج اشتباه ایمیل، امکان دریافت ایمیل را نخواهید داشت. آدرس ایمیل فاقد www می باشد.
  • پس از درخواست هر فایل، بلافاصله به ایمیل خود مراجعه نموده و نسبت به دریافت (داونلود) و ذخیره فایل بر روی رایانه خود اقدام نمایید. دریافت فایل باید از IP های همان مرکز صورت پذیرد در غیر این صورت پیغام خطا نمایش داده می شود

عضویت کتابخانه ای

در برخی از مراکز، دسترسی به مقالات به صورت IP تعریف نشده و دسترسی در کتابخانه مرکز فراهم می باشد. در این روش برای استفاده از مقالات باید به محل کتابخانه مراجعه نموده و مقالات مورد نیاز را از کارشناس کتابخانه درخواست نمایید. ممکن است سازمان شما مسئولی را برای دریافت مقالات تعیین نموده باشد و مقالات توسط ایشان دریافت و در اختیار شما قرار گیرند و یا اینکه از رایانه های کتابخانه، تعدادی به دریافت مقاله از سیویلیکا اختصاص یافته باشد.