راهنمای استفاده از پایگاههای سیویلیکا

سیویلیکا، ناشر تخصصی مقالات علمی کشور

ابزار کاربر

ابزار سایت


پژوهشگران:رفع_مشکل_فایلهای_pdf

رفع مشکل فایلهای PDF

فایلهای PDF

کلیه فایلهای دریافت شده از پایگاه سیویلیکا با فرمت PDF می باشند. PDF نسخه استاندارد انتشار مقالات علمی می باشد. برای نمایش فایلهای PDF لازم است تا یک نرم افزار نمایش دهنده فایلهای PDF را بر روی رایانه خود نصب نمایید. نرم افزارهای متعددی بدین منظور عرضه شده اند که متداول ترین آنها، نرم افزار Adobe Acrobat می باشد. این نرم افزار در دو نسخه Reader و Professional ارائه می شود. برای مشاهده فایلهای PDF کافیست نسخه Reader را که به صورت رایگان عرض می شود دریافت و بر روی رایانه خود نصب نمایید. آخرین نگارش این نرم افزار را می توانید از سایت آکروبات به آدرس Acrobat.com دریافت نمایید.

مشکلات احتمالی در نمایش فایلهای PDF

فایلهای مقالات (PDF) در سه حالت زیر قابلیت نمایش ندارند:

1. استفاده از نگارش پایین نرم افزار آکروبات

در صورتی که از نگارش پایین آکروبات استفاده نمایید پیغامی مبنی بر خراب بودن فایل دریافت میکنید. بدین منظور کنترل کنید که حتما آخرین نگارش آکروبات (نگارش بالای 9) را از سایت Acrobat.com دریافت و بر روی رایانه خود نصب نمایید.

2. دریافت ناقص فایل PDF

در صورتی که فایل مقاله به صورت ناقص دریافت شده باشد به هنگام باز کردن مقاله، آکروبات پیغامی مبنی بر خراب بودن فایل نمایش می دهد. در این حالت باید کنترل کنید که حتما حجم فایل ذخیره شده دقیقا با حجم نوشته شده در سایت برای فایل آن مقاله یکسان باشد.

3. عدم نصب قلمهای فارسی

به منظور نمایش صحیح متن مقالات فارسی همانطور که در صفحه دریافت اصل مقاله توضیح داده شده است، باید قلمهای فارسی نصب شوند. درصورتی که قلم فارسی مورد نیاز نصب نشده باشد، مقاله به صورت نقطه نقطه نمایش داده می شود و یک پیغام خطا مبنی بر عدم نصب یک قلم خاص را می دهد. بدین منظور مجموعه قلمهای فارسی را از لینک روبرو دریافت و بر روی رایانه خود نصب نمایید. پس از نصب قلمها، مشکل نمایش رفع می شود.

در موارد بسیار نادر، ممکن است از قبل یکسری قلم دارای مشکل بر روی رایانه شما نصب شده باشد که در این حالت اجازه نصب قلمهای جدید به شما داده نمی شود. باید ابتدا قلم مورد نظر را از روی سیستم خود پاک نموده و سپس قلم جدید را نصب کنید.

در صورتی که موفق به انجام مراحل فوق نشدید و یا مشکل همچنان باقی بود، لطفا یک پیغام پشتبانی جدید در بخش پشتیبانی کاربران ثبت نموده و مشکل پیش آمده را اعلام نمایید. در درخواست خود حتما شماره پیگیری مقاله مشکل دار را نیز درج نمایید.

4. کپی و ویرایش مقالات

کلیه مقالات و فایلهای ارائه شده در پایگاه سیویلیکا فقط با فرمت PDF هستند و نسخه های دیگر مانند word در این مجموعه موجود نیست و عرضه نمی شود. فایلهای PDF فارسی لزوما قابلیت ویرایش و کپی ندارند و برخی از فایلهای PDF فارسی به صورت تصویر هستند. لذا مجموعه سیویلیکا فایلهای PDF را با هدف کپی شدن و یا ویرایش ارائه نمی نماید و فایلها دقیقا با همان فرمتی ارائه می شوند که توسط دبیرخانه ارسال شده اند.