راهنمای استفاده از پایگاههای سیویلیکا

سیویلیکا، ناشر تخصصی مقالات علمی کشور

ابزار کاربر

ابزار سایت


کتابداران:مسائل_فنی_عضویت_مراکز_در_سیویلیکا

چند نکته فنی برای مراکز دانشگاهی و سازمانهای عضو در پایگاه سیویلیکا

IP ثابت

مراکز برای استفاده از روش عضویت به صورت IP Base نیازمند در اختیار داشتن حداقل یک IP ثابت می باشند. در صورتی که مرکز شما از IP های ثابت استفاده نمی نماید امکان استفاده از خدمات سیویلیکا به صورت دسترسی IP امکان پذیر نیست. چرا که در روش عضویت IP، آی پی های هر مرکز در پایگاه سیویلیکا ثبت می شوند و هر کاربر در مراجعه به سیویلیکا از آی پی های تعریف شده، به عنوان کاربر آن مرکز شناخته می شود و در بالای صفحات سایت نام دانشگاه درج می شود. لذا اگر آی پی های مرکز شما ثابت (Static) نیست، امکان ارائه خدمات از این روش فراهم نمی باشد و باید از طرف عضویت شناسه ای استفاده نمایید.

دسترسی خارج از مرکز از طریق عضویت IP

در صورتی که سازمانها و مراکز نیازمند ارائه دسترسی به کاربران خود در خارج از مرکز هستند، برای مثال می خواهند که دانشجویان و یا اساتید در منزل خود، بدون نیاز به مراجعه به دانشگاه از عضویت IP دانشگاه استفاده نمایند، می توانند با استفاده از سرویسهایی که راه اندازی می نمایند، به کاربران اجازه چنین دسترسی هایی را ارائه نمایند. برای نمونه می توان به سیستمهایی مانند EzProxy و یا ایجاد شبکه های خصوصی مجازی در دانشگاه اشاره نمود.

دریافت ایمیلهای ارسال شده از سیویلیکا

مراکزی که از سرورهای اختصاصی ایمیل با دامنه آن مرکز استفاده می نمایند و دریافت مقالات را محدود به دارندگان ایمیلهای اختصاصی نموده اند، باید امکان دریافت ایمیلها از پایگاه سیویلیکا را به صورت نامحدود فراهم نمایند و در صورت لزوم تغییرات لازم در سرویسهای ضد هرزنامه (Anti Spam) را اعمال نمایند تا ایمیلهای ارسالی به درستی در صندوق پستی (Mail Box) کاربران دریافت شود. برخی مواقع مشاهده شده است که به دلیل تنظیمات سخت گیرانه در سرویسهای ایمیل، برخی از ایمیلهای حاوی لینک دریافت مقالات برگشت می خورند. لذا این موضوع باید توسط کارشناسان فناوری اطلاعات هر مرکز مد نظر قرار بگیرد.