راهنمای استفاده از پایگاههای سیویلیکا

سیویلیکا، ناشر تخصصی مقالات علمی کشور

ابزار کاربر

ابزار سایت


کتابداران:اطلاعات_مدیریتی_مراکز_عضو

راهنمای کتابداران مراکز عضو

این بخش به منظور آشنایی کلی کتابداران و مسئولان کتابخانه های مراکز عضو با نحوه ارائه خدمات پایگاه سیویلیکا می باشد. عمده توضیحات ارائه شده برای دسترسی IP Base ارائه گردیده است.

خدمات پشتیبانی کاربران

کلیه راهنمایی ها و پشتیبانی های لازم برای کاربران مراکز عضو از طریق بخش پشتیبانی پایگاه سیویلیکا ارائه میگردد و لذا در صورت بروز هر گونه مشکل که از سوی سیویلیکا می باشد، این پایگاه به کاربران راهنمایی های لازم را ارائه می نماید. در صورت بروز هر گونه مشکل که خارج دسترسی سیویلیکا بوده باشد (مانند مشکل در دریافت ایمیل از سوی سرورهای مرکز و …)، مراتب به مسئول عضویت مرکز ارجاع داده می شود تا اقدامات و پیگیری های لازم صورت پذیرد. سایر موارد مانند مشکل در نمایش مقالات، مشکل در دریافت مقالات و … از سوی سیویلیکا پاسخ داده می شود.

روند دریافت مقالات از سیویلیکا

روند دریافت مقالات از پایگاه سیویلیکا برای کاربران مراکز عضو به صورت IP به شرح زیر است:

  1. با مراجعه کاربر به پایگاه سیویلیکا از IP های تعریف شده برای آن مرکز، نام مرکز در بالای صفحات نمایش داده می شود.
  2. در این حالت در صفحه خلاصه هر مقاله، بخشی برای دریافت اصل مقاله ویژه مراکز عضو از طریق درج آدرس ایمیل نمایش داده می شود.
  3. با درج آدرس ایمیل و کد امنیتی نمایش داده شده توسط کاربر، در صورت حائز شرایط بودن، لینک دریافت فایل مقاله به آدرس ایمیل کاربر ارسال می شود.
  4. کاربر با مراجعه به ایمیل خود، و با کلیک بر روی لینک مقاله، فایل PDF مقاله مورد نظر را دریافت می نماید.

توجه شود که هم در مرحله درخواست فایل و هم در مرحله دریافت فایل (از لینک ارسال شده به آدرس ایمیل) باید کاربر از IP های مرکز اقدام نموده باشد و در غیر این صورت پیغام خطا نمایش داده می شود.

تعریف شرایط دسترسی

هر مرکز بر اساس سیاستهای کاری خود می تواند محدودیتهای مختلفی را برای کاربران مرکز خود تعریف نماید. این محدودیتها بر اساس آدرس ایمیل کاربران و به صورت تعداد مقاله مجاز در چند ساعت است که با این روش می توان کنترل کرد که دارنده هر آدرس ایمیل می تواند مثلا در هر روز، در هر هفته و … حداکثر چند مقاله دریافت نماید. به منظور تعریف شرایط دسترسی کافیست که بر اساس توضیحات ارائه شده در زیر، فرم شماره 3 را تکمیل به ارسال نمایید. این فرم در انتهای صفحه ارائه شده است. به صورت پیش فرض، پیشنهاد می شود که محدودیت دریافت 2 مقاله در روز استفاده شود.

تعریف دامنه اصلی:

هر دانشگاه و موسسه می تواند یک دامنه اصلی برای مجموعه خود تعریف نماید. این دامنه اصلی مشخص می کند که هر فردی که از آدرس ایمیل اصلی و تمام زیر مجموعه های آن استفاده نماید، شامل این قانون می شود. دامنه اصلی دامنه ای است که ایمیلهای دانشگاه به صورت زیر مجموعه ای از آن تعریف می شوند. در صورتی که یک مرکز محدودیت زیر را تعریف کند:

دامنه اصلی این مجموعه university.ac.ir می باشد که کاربران استفاده کننده از این آدرس ایمیل و کلیه زیر دامنه های آدرس فوق می توانند تعداد 5 مقاله در هر 48 ساعت دریافت نمایند.

به این مفهوم است که هر کاربری که دارای ایمیلی از دامنه university.ac.ir و کلیه زیر دامنه های آن مثل sub.university.ac.ir اقدام به دریافت مقاله کند، حداکثر می تواند 5 مقاله در هر دو روز دریافت نماید.

تعریف زیر دامنه های استثناء

در صورتی که دانشگاهی، از زیر دامنه های مجزا برای دانشکده ها و یا گروههای مختلف استفاده می نماید، می تواند علاوه بر تعریف قانون کلی ذکر شده در بند 1، حداکثر تا 5 زیر دامنه را نیز به صورت خاص تعریف نماید. بدین ترتیب که اگر دانشکده عمران از زیر دامنه civil.university.ac.ir استفاده می کند و می خواهد که اعضای این دانشکده مقالات بیشتر و یا کمتری را نسبت به سایر دانشکده ها دریافت نمایند، می تواند در بخش زیر دامنه ها با یک تعریف خاص دیگر این محدودیت جدید را اعمال نماید. حداکثر تا 5 زیر دامنه را می توان در این بخش تعریف نمود. تفاوت این بخش با بند 1 این است که در این حالت قانون درج شده فقط و فقط برای همان زیر دامنه اعمال می شود.

تعریف تعداد دریافت مجاز برای سایر ایمیلها

این قسمت در حالتهای زیر تکمیل می شود:

  • دانشگاه از ایمیلهای اختصاصی استفاده نمی کند و می خواهد که کلیه دریافتهای کاربران کنترل شده باشد.
  • دانشگاه علاوه بر تعریف محدودیت های خاص برای ایمیلهای اختصاصی دانشگاه، می خواهد که قانون و محدودیت دیگری بر سایر ایمیلها نیز تعریف شود. برای مثال افرادی که آدرس ایمیل دانشگاه را دارند 5 مقاله در روز و سایر افراد حداکثر 1 مقاله در روز دریافت نمایند.
  • دانشگاه می خواهد که یک قانون کلی برای کلیه ایمیلها داشته باشد. در این حالت هیچ یک از محدودیتهای 1 و 2 تعریف نمی شود و فقط قانون سوم که شامل کلیه ایمیلها می شود اعمال میگردد.

کنترل دریافتها

برای هر مرکز حساب کاربری دسترسی به بخش مدیریت دریافتها ارائه گردیده است که با استفاده از آن کتابداران می توانند لیست دریافتهای انجام شده را مشاهده و دریافت نمایند. برای ورود، از بالای صفحات سیویلیکا گزینه «ورود» را کلیک کرده و در فرم نمایش داده شده، مشخصات حساب کاربری مدیریت را درج نمایید. نکته قابل توجه در لیست دریافتها این است که کلیه درخواستهای ثبت شده توسط کاربران در این لیست نمایش داده می شود. در ستون انتهایی، در صورتی که فایل مقاله توسط کاربر دریافت (Download) شده باشد، عدد 1 نمایش داده می شود. فقط در صورتی که مقاله درخواست داده شده توسط کاربر دریافت شده باشد، اعتبار کسر می شود و لذا در صورت درج آدرس ایمیل اشتباه و یا عدم دریافت ایمیل ارسالی بنا به هر دلیلی، هیچ اعتباری از حساب کاربری دانشگاه کسر نشده و جزو لیست دریافتهای دانشگاه محسوب نمی شود.

فرمهای عضویت

پس از تکمیل فرم مربوطه، آن را از طریق شماره تلفن 88008044 و یا 88335451 به دفتر سایت فکس نمایید. پس از دریافت درخواست، حداکثر تا یک هفته اقدامات لازم برای استفاده از سایت فراهم و به صورت کتبی به اطلاع می رسد.

فرم شماره ۱: درخواست عضویت مراکز آموزشی - پژوهشی در سیویلیکا فرم شماره ۲: درخواست افزایش اعتبار مراکز عضو فرم شماره ۳: تعریف محدودیتهای کاربران مراکز (ویژه مراکز عضو) فرم شماره ۴: درخواست دسترسی آزمایشی رایگان